Kırkyama için ilk adımlar

Kırkyama için ilk adımlar

Hindistan’daki bir aylık proje esnasında bir çok şey gördük, tattık, kokladık :)) en çok hoşuma giden şeylerden biri kadınların rengarenk giyiniyor olmasıydı. Geleneksel kıyafetleri olan sari veya kurtalar her çeşit renkteydi ve mutlaka bunlara uygun bir şal da kullanıyorlardı. Abu Dhabi ye gelmeden önce otele yakın pazarlardan birine gidip kumaşlar aldık Lisa ile. O çeşitli renklerde yastık kılıfı yapacaktı, ben ise kırk yama. Burda parka gittiğimde kilim niyetine kullandığım battaniyemsi örtümün yerne babaannemin yaptığı gibi bir kırkyama yapmak istedim. 10 çeşit renkte birer metrelik kumaşlar aldık.

Anneme anlattım bu projemi ve yukardaki fotoğrafı ona da gönderdim. Canım annem kıyamadı kumaşlara, yazık olur dedi :)) bir yandan da bunu elle yapmanın zor olacağını söyledi, kumaşlarımın hala uygun olmadığından emin değilim gerçi.

Bir yandan da pinterestte kırkyama (patchwork) araştırması yapıp bir kaç tasarım üzerinde bile çalıştım ☺️☺️

İki hafta kadar önce Serkan abiye de bu konuyu anlatıyordum bi bizim yan komşu adacıkta bir atölye olduğunu söyledi, dikiş makinesi de varmış ve kurs da veriyorlarmış !!! Bu kadar şanslı olamazdım heralde 🙂

Bugün için kursu ayarladık, ve 2 saatlik bir eğitim aldım, kumaşların kenarlarını overlook la geçme, normal dikiş ve deri gibi daha kalın materyalleri diken üç farklı dikiş makinesi kullanmayı öğrendim (küçükken annem çok kullanırdı evdeki singer makinemizi.. gerçi bana öğretmedi ama hep izler, arada kaçamak kullanmaya çalışırdım ☺️)

Bu arada kursta sadece makineleri nasıl kullanacağımı öğrenmedim, bir de kendime önlük yaptım :))

Kırkyama için küçük bir çalışma yapmaya hazırım artık! Bu kumaşlarla biraz deneme yapayım sanırım daha iyi anlayacağım nasıl kumaşlara ihtiyacım olduğunu. Çünkü Pinterestte gezinirken o kadar güzel çalışmalar gördüm ki! kumaş renklerinin kullanımı da hayran kaldım. Benimkiler pek uygun görünmüyor ama hayal gücüne kalmış.. bakalım ben neler üreteceğim. ☺️☺️

alladola

14 Nisan 2018, Abu Dabi (Al Zeina)

https://pin.it/kb4bimibimqn5v

https://pin.it/xwo2le4nc23diw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.