Ayrılık Vakti – Jodi Picoult

Ayrılık Vakti – Jodi Picoult

“Çocuklar, bir annenın yaşamının çapalarıdır.”  – Sophocles, Phaedra, 612. bölüm

New York Times BestSeller kitaplarından birisi Ayrılık Vakti. Bir anne ve çocuğunun arasındaki kuvvetli bağ anlatılıyor. Faklı yanı ise hikayenin size illerle ilgili blilimsel araştırmaları aktarması. onların günlük yaşamlarını, rutinlerini, hissettiklerini anlatması.. Özellikle annelikleri ve çlüm sonrası yasları beni çok etkiledi.

Kitap tamaman kurmaca olsa da fillerle ilgil ianlatılan durum tamamen gerçek. Fildişi elde etmek için katledilan fillerin sayııs Afrıka’daki yoksulluğun artması ile doğru orantılı ve eskponansiyel bir biçimde artış gösteriyor. Tahminlere göre Afrika kıtasında her yıl 38000 (otuz sekiz bin evet) fil öldürülüyormuş (nasıl öldürüldükleri kitapta biraz bahsediliyor, ve fil hafızası ile ilgili kitaptan öğrenceklerinizden sonra bu katliamlar çok daha can yakıcı oluyor) Tabii ki bu hızla giderse fil nesli tükenecek, hayvanlar alemindeki yaşam dengesi nasıl bozulacak ve bunun insanlara etkisi ne olacak bir fikrim yok.  Bazı linkler paylaşmış yazan son notunda, ilgilenenler olursa:

www.elephants.com
www.globalelephants.org
www.elephantvoices.org
www.tusk.org
www.savetheelephnts.org

Bu kadar filden sonra kitaba gelince.. Oldukça sürükleyici ve güzel bir hikaye. Sonu ise gerçekten beklenmedik. Okurken bırakamadım elimden..

Not: Bu kitap da yine bir kutu kitap ekibinden 🙂

alladola

14 Nisan 2018, Abu Dabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.