Taş Bina ve Diğerleri – Aslı Erdoğan

Taş Bina ve Diğerleri – Aslı Erdoğan

Sonunda sabah oldu. Yokuş yukarı tırmanan bir yük trenı gibi ağır ağır, zahmetle yol alan geceden sonra, gün doğdu. Çatı katı penceremde bir leke sessizce belirdi, giderek deinleşti. Uykulu bir güneş, temnkinli ve utangaç kuzey güneşi, yeni günün başlasığını, bir yükümlülüğü yerine getirircesine ilan etti…..

Aslı Ergoğan’ın kitabı bu şekilde başlıyor. Şu bir kaç cümleden de farkedeceğiniz gibi çok derin ve anlamlı betimlemeler kullanıyor. Ve bütün kitap böyle! Zaten bu öykü kitabı ile “Lire” dergisi tarafından “Geleceğin Elli Yazarı” arasında gösterilmiş ve 2010 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanmış. Biyografisini yazmak değil niyetim ama şu detayı da vermeden geçemeyeceğim: “Bilgisayar mühendisliği ve fizik okuduktan sonra yüksek lisansını CERN’de (Avrupa Yüksek Enerji Fiziği Laboratuvarı) tamamlamış. Rio de Janerio’daki doktorasını yarıda bırakıp yazayı tercih etmiş.”

Kitaba gelince.. Öncelikle Can’ım arkadaşım Derya’mın Abu Dhabi’ye taşınmadan önce vermiş olduğu benim için çok değerli bir armağan. Kitabın konusu ise hayat.. Erdoğan, inanılmaz imgeler kullanıp insanlık acılarını dillendirmiş. Yazım tarzı itibariyle normal öykü/romanlardan farklı, daha soyut. Farklı bir bakış ediniyorsunuz.

Çok hoşuma giden küçük bir kesit aşağıda.

Diğer öykülerinden veya romanlarından okumak gerek..

alladola

7 Nisan 2018, Abu Dabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.