Yakupyan Apartmanı – Ala El Asvani

Yakupyan Apartmanı – Ala El Asvani

90’lı yılların Mısır’ında farklı insanların farklı hikayelerinin bir araya geldiği bu kitapta adından da tahmin edilebileceği üzere bu farklı insanların ortak noktası Yakupyan Apartmanı. Zengini fakiri, yaşlısı genci, inananı inanmayanı, devlet, politika, polis, asker.. Bir zamanların seçkin Kahire’sinin zaman içinde değişimi..

2002’de yayınlanan Yakupyan Apartmanı‘nın Mısır toplumundaki tabulara ve yönetimdeki bozulmalara değinmesinin Mısır hakındaki devrimci duyguları tetiklediğine inanılılıyor. Hatta öyleki 2011 Mısır Devrimi esnasında Ala El Asvani’nin yanına gelen protestocular ona “Sen yazdığın için buradayız.” demiş. [Kitaptan alıntı]

Belki edebi açıdan çok da etkileyici bir kitap değil ancak beni okumaya sürükleyen bir takım sebepler vardı:

  • Mısır toplumunu gerçek yaşamdan kesitlerle anlatması ve yakın komşumuz olan bu ülkede yaşanılanları sadece haberlerden okuduğumuzdan daha derinlemesine hissettirmesi..
  • Anlatılan birçok kişisel hikayenin Türkiye’de de bir dönem yaşanmış (ve hala yaşanıyor) olması..
  • Kişi isimleri ve mekan isimlerinin bazen sanki İstanbul’u okuyormuşum gibi hissettirmesi (İstanbul’un yeri bende her zaman aydırdır)

Şu safyada Mısır halkı için yazılanlar ise beni ayrıca etkiledi.. Orta Doğu ülkelerinde genel bir durummu diye sordum kendi kendime.. Tabii ki burda yazar biraz metaforik bir açıklama yapıyor ama altta yatan fikir kesinlikle düşündürücü.. Sorgulamayan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen, sadece kendi kişisel çıkarlarını düşünen insanlar..  ya da çok daha basit bakacak olursak kolaycı olunması..
(buna coğrafi konumu itibariyle olmasa da bir takım gerçekleri de göz önünde bulundurarak Türkiye’yi de eklemek istiyorum)

Ben kitabı beğendim ve tavsiye de ederim.

Bu arada kitabı nasıl bulduğum ise ayrı bir hikaye 🙂

Bir Yudum Kitap

alladola

Mart 2018, Abu Dabi

Not: Yazarın adının orijinal yazılışı: Alaa Al-Aswany (علاءالأسواني‎), kitabın orijinal adı: The Yacoubian Apartment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir