Yolların Başlangıcı – Amin Maalouf

Yolların Başlangıcı – Amin Maalouf

Yolların Başlangıcı sürgündeki yazar Maalouf’un tek yurduna, ailesine adadığı bir aşk şarkısı…

Maalouf’un kitaplarını her zaman çok severek okudum.. Semerkant, Afrikalı Leo, Doğunun Limaları, Doğudan Uzakta… hepsi birbirinden etkileyici hikayelerdi. Özellikle de doğuda yaşanmış olan savaş ve bu durumun ordaki insanların hayatına olan farklı etkilerinin hikayelerin arasında aktarmasını çok severim.

Yolların Başlangıcı’nda ise yazar kendi aile hayatını üçüncü kişi ağzıyla aktarıyor. Maalouf’un dedesi Butros’un idealistliği, başarıları ve içten içe kendini kemiren etrafındaki insanlardan, Osmanlı İmparatorluğundan veya Fransız sömürgesinden kaynaklanan hayal kırıklıkları.. Maalouf’un kaybolup yitmiş aile tarihini derinlemesini araştırması, yazışmalara dayanarak kurduğu olay örgüsü, Beyrut’tan Küba’ya bu uzak şehirleri birleştiren göçebe ruhu sadece kendi ailesini geçmişini aydınlatmıyor, yakın geçmişimizdeki insanlığa, değişimlere de ışık tutuyor.

Butros’un notlarını derleyip düzenli bir şekilde tuttuğu not defterinde çok çarpıcı yorumlar var. Butros sadece bir eğitimci de değil, şiirler yazıyor, yeri geldiğinde konuşmalar yapıyor. Son zamanlarda kendi kendime düşündüğüm, tartıştığım, kabullenmekte zorlandığım konuyla ilgili şu iki şiiri not etmeden geçemeyeceğim. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Enteresan bir nokta ise çevirmenler: kitabın yarısını Samih Rifat, diğer yarısını ise Aykut Derman çevirmiş. Ve ben dilde herhangi bir değişiklik hissetmedim. Çok başarılı..

Diğer kitapları gibi Yolların Başlangıcı da çok etkileyiciydi, kesinlikle tavsiye ederim.

alladola..

Aralık 2017, Abu Dabi

One thought on “Yolların Başlangıcı – Amin Maalouf

  1. Bir çok kitabını okudum bunuda okumalıyım. Emeğine sağlık.☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.