Parfümün Dansı – Tom Robbins

Parfümün Dansı – Tom Robbins

“Pancar, sebzelerin en keskinidir. Turp, elbette ki daha ateşlidir ama turpun ateşi soğuk bir ateştir. Hoşnutsuzluğun ateşidir yoksa ihtirasın değil. Domates doğrusu şehvetlidir. Fakat onda da bir sualtı akıntısı halinde uçarılığı, havailiği sezersiniz hep. Pancarlar ise korkunç ciddidir.”
diye başlıyor Parfümün Dansı ve bu girişi pancarla ilgili devam ediyor. Normalde çok tükettiğimiz bir sebze değildir pancar (gerçi ben turşusunu çok severim 🙂 ve yurt dışında bizden daha çok kullanılıyor, salatalarda vs.) Alla alla nedir bu pancarın olayı dedirtti bana. Okudukça esrarengiz bir biçimde kitap boyunca bu pancara değinildiğini göreceksiniz.

Pancarla giriş yaptım ben de ama Tom Robbins, Doğu’nun aşka, doğaya ve Batı’nın mantık ve bireyselciliğe dayalı hayata bakış açısını ve yeni dünya dediğimiz günümüzdeki başarı ve para odaklı hayatı çok güzel hikayelendirmiş.

Bir de Pan var. Kitabın kapağında şekillendirilmiş Tanrı. Dinlerin ortaya çıkışıyla birlikte kendi inandığı dans, müzik ve aşkın yavaş yavaş doğru ve yanlış, sevap ve günah gibi kavramlarla değişmesi ve gücünü kaybedişi..

Bir çırpıda okuduğum kitaplardan birisi oldu. Kesinlikle tavsiye ederim.

Sevgiler, alladola

Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir