Yakup’un Renkleri – Lindsay Hawdon

Yakup’un Renkleri – Lindsay Hawdon

Yakup (Jakob) bir çingene çocuğu, yarı roman, yarı yeniş… 

———————

II. Dünya Savaşı, Nazi’ler ve Yahudi kampları  ile ilgili farklı kitaplar okudum daha önce,  hepsini çok beğendim, ve hepsinden çok da etkilendim. Her seferinde Terezin’de bulunduğum an aklıma gelir: o karanlık odada 10-15 sn kalışım ve nefes bile alamayışım, ölüm tünelinden yürüyüşüm, orda yaşamış insanların kıyafetleri, tas tabakları vs.. 

Lindsay’in bu kitabını da aynı şekilde etkileneceğimi bilerek elime aldım. Ancak bu kitap daha farklı diğerlerine göre. Yapılan katliamı teker teker anlatmamış; Yakup ve ailesinin hayat hikayesini anlatırken çok güzel değinmiş hayatlarının nasıl değiştirdiğine, nasıl savrulduklarına.. Ayrıca çingeneler için yapılanları da bu kitap sayesinde öğrendim, benim cahilliğim sadece yahudi ırkı için bir katliam diye biliyordum.

Kitaba gelince… Yakup koşuyor, renkleri görmek için, umut için, belki de yaşadıklarından kaçmak için.. 10 yaşında bile değil ama kitabın sonuna doğru yaşadıklarını öğrendiğinizde şaşıp kalıyorsunuz.. çok etkileyici ve kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.