Ev yapımı ekmek diye buna denir :)

Ev yapımı ekmek diye buna denir :)

Ve sonunda son yaptığım ekşi mayamı kullanarak ekmeğimi yaptım.

Bu hafta sonu Serkan abiyi ve Abir’i kahvaltıya davet ettim, artık iyice yerleştim sayılır. Ne yapsam diye düşünürken ekmek için bundan iyi fırsat mı olur diyip kollarımı sıvadım. Tabi ki yine Burak’ın ekmek teknesini biraz kurcaladım ve ekşi mayama yanlış baktığımı farkettim. Bu video da çok güzel anlatmış.

Gece geç vakit başlamış olsam da, ve katlama işemini yapmama rağmen yarım saatte bir havalandırma işlemini uyuyup kaldığım için atlamış olsam da hamurum o kadar güzel kabardı, ekmeğim de öyle güzel pişti ki.. Anladım ki hakikaten yoğurma işlemi önemli.

200gr beyaz un, 300 gr tam buğday unu, 250 gr su ve 250 gr ekşi mayamdan kullandım (normalde sıvı kısım 300 gr su ve 200 gr ekşi maya ancak benim mayam epey sıvı, besleme yöntemim üzerinde çalışmam lazım)

Un, su ve mayamı karıştırıp sonra da 7-8 dk yoğurma işlemi yaptıktan sonra (bu videoya bakabilirsiniz) bir kaba koyup üstünü nemli bele örttüm. Gece saat 1:30 olmuştu ve uyuyakalmışım, normalde yarım saat sonra bi havalandırmam gerekiyordu. Sabah 6:30 gibi uyanıp koştur koştur bu işlemi yaptım. 🙂 sonra havuza gidip sporumu yapıp geldim ve son katlama işlemini de yapıp saat 10 a kadar dinlendirdim. Hamurum kabından taşacaktı nerdeyse, o kadar kabarmış yani..

Sonra bi güzel hamuru fırın tepsime yerleştirdim, üzerine kesik atıp şekil verdim ve yaklaış 40 dk 250 derecede pişirdim. Fırından çıkarıp alt kısmına vurarak pişip pişmediğini kontrol ettim, on numara ses geliyordu kabuğundan. Biraz dinlendirdim, arkadaşlarım da 11:30 gibi geldiler ve afiyetle yedik doğrusu.. onlar da çok beğendiler. Bana çok geleceğinden birazını Abir’e verdim, bir parça da ertesi gün iş yerindeki arkadaşıma getirdim..

Aa bu arada!! Serkan ile Abir çok tatlılar, ev hediyesi olarak çiçek ve çikolata dolu bir fincan takımı almışlar. Paylaşmazsam olmaz !! :)))

Çok güzel bir haftasonu oldu benim için. Kahvaltı yaptık, sohbet ettik. Çok severim saatlerce kahvaltı masasında oturmayı, muhabbet etmeyi.. Epeydir yapamıyordum. Sanırım alışıyorum Abu Dhabi’ye..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir