Bilim Kahramanları Buluşuyor – hayvanlar: yaşam ortaklarımız

Bilim Kahramanları Buluşuyor – hayvanlar: yaşam ortaklarımız

6 sezondur gönüllüsü olduğum “Bilim Kahramanları Buluşuyor” etkinliğinde “hayvanlar: yaşam ortaklarımız” temalı 13. sezonumuzu da bu haftasonu tamamladık. Ne maratondu ama… Geçen yaz başlayan çalışmalarımız yaptığımız tercümeler, tema toplantıları, hakem eğitimleri, dokümanların daha kolay anlaşılması için çektiğimiz videolar, tema seti yapımları vs derken yoğun bir şekilde devam etti ve Şubat-Mart aylarında farklı illerle farkli takımlarla harika turnuvalar gerçekleştirdik.

Büyük bir kısmı gönüllü insanların o kocaman gönülleriyle yapılan, dernek çalışanı arkadaşlarımızın da profesyonel desteği ile tamamlanan turnuvalarımızı İstanbul, Ankara, Mersin, Bursa ve İzmir de yaptık. Bu yerel turnuvalarda, belirli kriterlere doğrultusundaki jüri değerlendirmesiyle seçilen takımlar yine İzmir’de yapılan ulusal turnuvaya katıldılar. Bu tunurvada ise İngiltere, Avusturalya, Danimarka ve Amerika’da yapılacak oluna uluslararası tunurvularada Türkiye’yi temsil edecek toplamda 10 adet takım seçildi. Ödül töreni görmeğe değerdi doğrusu…

Şöyle geriye bakıyorum da.. Bu turnuvaları Türkiye’de başlatan Hakan ve Fatma’nın, IBM’in 100. yılında, çalışanlarını gönüllülük projelerinde çalışmaya teşvik ettiği bir günlük etkinlikte tanıtıma gelmeleriyle başladı her şey. Lego, robot ve çocuklar.. Hemen ilgimi çekmişti doğrusu. Önce web sitesi sorununu çözmeye çalıştık, sonra Jüri olduk turnuva ortamını gördük. Ve o an virüsü kaptım doğrusu. Sonrasında hakemlik ve başhakemlik şeklinde devam etti desteğim.. Elimden geldiğince.. Kazandıklarım ise paha biçilemez.. Binlerce sevgi dolu, pırıl pırıl arkadaşlarım oldu.. Bazıları artık büyüdü üniversite öğrencisi, bazıları yurt dışında devam ediyor eğitim hayatlarına. Bazıları ise ilk defa gelmiş biraz şaşkın ama kendilerinden emin bıcırıklar..

Onları gördükçe hala bir umut var diyorum.. Hala…

 

Bu bir buçuk ayda o kadar çok anı biriktirdim ki.. Şu ikisinden bahsetmeden geçemeyeceğim ama..

  • Ulusal turnuvadayı tamamladıktan sonra ortalığı elimizden geldiğince toplarlayıp havaalanına geldik İstnabul’dan gelen ekip olarak. Havaalanında 2. kontrolde biraz sıkıntı yaşamıştım, Ümit le onu konuşarak ilerlerken bir sürprizle karşılaştık. Önümüze Gönüllü dansımızı tunak tunak ı yaparak çıkan bir takımımız bizi bizden aldı doğrusu. 🙂 Harika bir karşılamaydı.
  • Yaklaşık yarım saat sonra da Adana’dan gelen bir ekipteki çocuklardan bir bizi buldu ve gönüllü dansının şarkısını ssordu, söyledik, meğer dans edeceklermiş hava alanında. Benden kaçar mı ? Tabii ki hayır :)) Çocuklarla havaalanını ortasında dans ettik, bakışlardan bahsetmek bile istemiyorum :))) Ama çok eğlendik.

 

Peki nedir bu Bilim Kahramanları Buluşuyor etkinliği ?

Dean Camen’ın 1989 yışında kurduğu FIRST (For Inspiration and Recognition of Science & Technology) vakfı ile başlıyor hikaye. Ve 1998 de Lego ile yapılan işbirlği sonucunda 9-16 yaş arasındaki 4-10 tane çocuğun bir takım oluşturarak katılabileceği FLL diye bilinen First Lego League turnuvaları oluşturuluyor. Önce Amerika’da sonra da hızlı bir şekide yayılarak dünyanın diğer ülkelerinde yapılmaya başlanan bu turnuvalar Türkiye’de ilk defa 13 sene önce yapıldı. Belki de 10-15 takımla  başlayan bu yolculuk şuan Türkiye’nin farklı illerinden katılan binlerce çocuğun oluşturduğu 300 takımla devam ediyor.

Çocuklar neler mi yapıyor?

Her sene FIRST vakfı tarafından belirlenen sezon teması dahilinde bir sorun bulup bu soruna çözüm üretiyorlari bu çözümü yetkililerle paylaşıyorlar, uygulanabilirliğini kanıtlayıp turnuvalarda Proje jürimize sunuyorlar.

Yine sezon teması dahilinde belirlenen Lego kullanılarak tasarlanmış görevleri, Mindstorms EV-3 mikroişlemcisi ve Lego kullanarak tasarladıkları ve programladıkları robotlarla otonom olarak tamamlamaya çalışıyorlar.

FLL’nin bir takım değerlerini (özellikle duyarlı profesyonellik olarak tanımladığımız, “bir taraftan sorunlar üzerinde uğraşırken, diğer taraftan hem kendi takımındaki arkadaşlarına, hem diğer takımdakilere yani herkese karşı nazik ve saygılı olmak” ve “diğer insanların fikirlerine karşı koyup onları alt etmek yerine, o fikirleri de kullanıp yeni şeyler inşa edebilmek” değeri) özümsüyorlar .
Kısacası takım olmayı, görev paylaşımını, birşeyler üretmeyi ve bunu sunmayı, kendi fikirleirni anlatmayı ve savunmayı, yeni fikirlerle kendilerini geliştirmeyi öğreniyorlar.

 

Bilim Kahramanları Derneği ile ilgili bilgi almak ve diğer etkinliklerimizi öğrenmek için: http://bilimkahramanlari.org/

Bilim Kahramanları Buluşuyor etkinlik sayfamız ise: http://www.bilimkahramanlaribulusuyor.org/

 

Mart 2017 – İstanbul

Bu sezondan bazı kareler

 

     

 

Turnuva ortamının daha iyi anlaşılabilmesi için b,r kaç video çekmiştim 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir